Emlak sektörü 2022’yi nasıl geçirecek ? PARA DERGİSİ Röportajı

2022 yılına özel grubunuz ve Türkiye ekonomisi için beklentileriniz (olası risk ve avantajlar) nelerdir ?

İki senedir sürmekte olan pandeminin olumsuz sonuçlarından birisi de dünya genelinde yarattığı ekonomik daralma sonucu ülkelerin derin bir ekonomik krizle baş başa kalması olmuştur.  Bu etki ülkemiz ekonomisi üzerinde de bir tehdit olmaya devam etmektedir.  Alınan ekonomik tedbirlerin olumlu neticelerini farklı bir gelişme olmazsa, ancak 2022 yılının ikinci yarısında alabileceğimizi düşünüyoruz.

Emlak sektörü 2022’yi nasıl geçirecek ?

Bu etkilerle gayrimenkul sektöründe oluşacak hareketli dönem, bizim gibi emlak pazarlama hizmeti veren kuruluşlar açısından avantajlı bir durum sunacaktır. Yaşanacak olası daralmalar dolayısıyla; ticari gayrimenkuller, banka kredileri ödenemeyince de banka gayrimenkulleri çoğalacak, gayrimenkul alım satım işleri hızlanacağı için sektörü hareketli günler bekliyor.

1994 ve 2001 krizlerinde de aynı durum olmuştu. Toplu gayrimenkul satış organizasyonları ve gayrimenkul müzayedelerinin tekrar gündeme geleceğini düşünüyoruz. Ancak, bu organizasyonları içerdeki alıcılardan ziyade yabancı alıcılara yönelik düzenlemek gerekiyor.

Bu konuda, markamızın hem global tecrübesi ve gücü, hem de genel müdürlük olarak geçmiş yerel tecrübelerimize dayanarak, çok başarılı olacağına inanıyoruz. Realtyplus Grup olarak, dünya genelindeki yapılanmamızda çok büyük gayrimenkul yatırım fonları ve kitle fonları ile yaptığımız anlaşmalar var. Bu fonların ilgisini çekebileceğimizi düşünüyoruz.

Ayrıca, Realtyplus Grup olarak uluslararası gayrimenkul müzayedeleri tecrübemizden yararlanarak, gayrimenkullerin değerli ve güvenli bir şekilde el değiştirmesinin önünü açabiliriz.

Yine oluşabilecek olası kriz nedeniyle, işlerini kaybedecek yönetici vasfındaki nitelikli kişilerle iş birliği yaparak, onları emlak pazarlama sektörüne kazandırmak ve hızlanacak bu sektörün fırsatlarından yararlanmalarını sağlamak da bir diğer hedefimiz.

2022 yılı Türkiye ekonomisi büyüme tahmininiz nedir ?

Türkiye ekonomisinin istikrarlı büyüme oranı %5’lerdedir. Geçtiğimiz 7 yıl içinde, ekonomik büyümemiz çeşitli siyasi ve ekonomik etkenler ile yaşanan global salgın/pandemi koşullarında yukarı ve aşağı oldukça hareketli bir seyir izledi.

2022 yılında olağanüstü bir ekonomik ve siyasi hareketlenme yaşanmadığı takdirde, ülkemiz  %5’in 1-2 puan altında büyüme gerçekleştirebileceğini öngörüyoruz.

Özhan Carda

Realtyplus Franchising A.Ş

Kurucu Ortak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir